Dnes je 29.03.2024
Meniny má Miroslav
Vyhladávanie v stránke

 

Naša škola sa zapojila do projektu Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva, ktorého jednou zložkou bolo vypracovať projekt na tému Máme radi Slovensko.Vybrali sme si oblasť nášmu regiónu veľmi blízku-Mestské lesy spol. s r.o. v spolupráci s mestom Nová Baňa zrealizovali vybudovanie náučného chodníka Zvonička v Novej Bani,foto-Igor Gladiš. Týmto projektom sme chceli aj širšej verejnosti sprístupniť krásy nášho regiónu a oboznámiť ju s náučným chodníkom Zvonička.

—Vstúpte do prírodou skrytej Novobanskej kotliny, ktorú z troch strán obklopujú kopce Pohronského Inovca, Vtáčnika a Štiavnických vrchov, a len na juhu otvorenej do údolia Hrona.

Náučný chodník Zvonička, v celkovej dĺžke asi 6233m, s celkovým prevýšením 274m, s najnižším bodom vo výške 351m n. m. a s najvyšším bodom vo výške 625m n. m. je obojsmerný, okružný, celoročne prístupný a nenáročný.

—Náučný chodník Zvonička sa skladá z niekoľkých zastávok:
 

 

—ZVONIČKA
—ČERVENÁ SKALA
—HAVRANIA SKALA
—HÁJ
KOHÚTOVO
 
 
Zvonička 
 
 


 

 

Objekt zvonice bol postavený ako súčasť pútnického miesta Kohútovo, avšak nakoniec bola zvonica umiestnená nie v areáli Kohútova, ale na kopci, protiľahlom ku Kalvárii. Vo zvonici sa nachádzali dva zvony.
 

— Okolo Zvonice sa neskôr vybudoval rekreačný areál Zvonička.
 
Červená skala
 

 

                    Za svoj názov vďačí červenkastej farbe horniny-ryolitu, ktorým je bralo budované.Červená skala poskytuje výhľad na časť mesta a na východné svahy Pohronského Inovca, do údolia rieky Hron a na hrebeň Štiavnických vrchov. Poskytuje aj výhľad na oblasť Putikovho vrchu-najmladšej sopky v strednej Európe.

 

Havrania skala

 

Havrania skala poskytuje pohľad na hrebeň Drastavice a veľkého Žiaru a časť Štiavnických vrchov až po Slovenskú bránu. V jej okolí sa hlavne v stredoveku ťažila strieborná a zlatá ruda, o čom svedčí množstvo povrchových jám a otvorených šachtíc pod skalou.

 

Kohútovo

 

Pútnické miesto začalo písať svoju históriu v r.1863, kedy za veľkého nedostatku vody ovca vyhrabala prameň pitnej vody. Neskôr sa u nej zistili aj liečivé účinky, začalo sa hovoriť o zjaveniach a postupne sem začali prichádzať náboženské sprievody-púte, aby vzdali hold nepoškvrnenej Panne Márii.Bola tu postavená neogotická kaplnka.

 

Háj

 

 Patrí medzi najkrajšie vyhliadkové lokality na trase náučného chodníka. Jeho vrchol je vybudovaný ryolitmi, ktoré sa využívali ako surovina na výrobu mlynských kameňov.Stopy po výrobe tu možno vidieť dodnes. Z Hája je krásny výhľad na časť mesta, na Novobanskú kotlinu a zo západnej časti na Viničný vrch a Sedlovú skalu.