Dnes je 06.12.2023
Meniny má Mikuláš
Vyhladávanie v stránke

 ŠPECIÁLNE ŠKOLSTVO V KRAJINÁCH V4

Pod záštitou MŠVVaŠ SR sa dňa 23.11. 2023, konala medzinárodná odborná konferencia, ktorej usporiadateľom bolo Združenie odborných učilíšť, špeciálnych škôl a špeciálnych výchovných zariadení Slovenska v spolupráci s UK v Bratislave, Pedagogickou fakultou, Katedrou špeciálnej pedagogiky.
👉Cieľom a zameraním tohto odborného podujatia bolo prezentovať aktuálny stav a smerovanie edukácie, inklúzie deti a žiakov so zdravotným znevýhodnenim na Slovensku a v zahraničí.
👉 Poukázať na opodstatnenosť špeciálnych škôl v systéme vzdelávania detí a žiakov so ZZ v krajinách V4.
👉 Na konferencii odzneli zaujímavé príspevky od zahraničných hostí z Maďarska, Poľska a Čiech.
👉 Príspevky od slovenských prezentujúcich účastníkov poukázali na vysokú odbornú úroveň vzdelávania žiakov so ZZ v špeciálnych školách na Slovensku, ale aj na úskalia v tejto oblasti školstva.
👉 Výstižnými a veľmi hodnotnými príspevkami boli názory rodičov detí so ZZ, ktorí vyjadrili spokojnosť so vzdelávaním svojho dieťaťa v špeciálnej škole....

,,Spoznaj, čo máš na tanieri"
Blížime sa k záveru nášho projektu ,,Spoznaj, čo máš na tanieri" s Nadáciou Kaufland. V študovaní obalov od potravín sme pokračovali aj na ďalšom stretnutí. Zistili sme, čo je častým zdrojom červenej farba v potravinách.
Čo by ste nečakali v balíku obľúbených čipsov, žuvačiek, lentiliek, či v instantných polievkach. Vytvorili sme si nástenku s obľúbenými maškrtami a porovnali obsah cukru v nich s denným limitom. Snáď bude pre nás odteraz ťažšie zjesť dva keksíky naraz a posadiť sa k počítaču bez výčitiek😊. Cieľom druhej aktivity bolo vytvoriť ilustrácie k básničkám o zdraví. Našim žiakom nemožno uprieť talent a umelecké nadanie. Tu je len malá ochutnávka ich diel. Ďalšia aktivita bola kreatívnou výzvou. Opäť sme sa nevyhli zdravému maškrteniu
😊. Triedy dostali balík známeho aj menej známeho ovocia, z ktorého tvorili jedlé obrazy. Nebolo možné určiť víťaza. Všetky diela boli úžasné a chutné. Čo sme nestihli zjesť, skončilo v exotickej marmeláde. Tá ochutí vianočné koláčiky, ktoré čoskoro prevoňajú našu školu.
 

Spojenie zábavy a tradície „ NÁŠ DEŇ PRE VÁS“

 

Toto jedinečné podujatie je vždy oslavou spolupráce a vzájomného rešpektu detí a žiakov bez rozdielu.  Aj tento rok naša Spojená škola s finančnou podporou mesta Nová Baňa, OZ SLNIEČKO pre pomoc ľudom s viacnásobným postihnutím a Centrum voľného času v Novej Bani, organizovala už po 10 krát podujatie „NÁŠ DEŇ PRE VÁS“. Primátor mesta Nová Baňa p. Branislav Jaďuď otvoril tento „ako nazývame malý jarmok“ svojim príhovorom. Prihovorila sa nám aj p. riaditeľka Spojenej školy p. Karina Gažiová a tento jubilejný ročník nás poctila svojou návštevou a aj nám povedala veľa pekných slov pani riaditeľka Odboru podpory formálneho vzdelávania zo spoločnosti NIVAM – p. Svetlana Síthová, vedúca odboru metodiky RÚŠS v B. Bystrici p. Kamila Strapková a metodička pre SŠ z RÚŠS v B. Bystrici p. Lucia Šebeňová. Pred tým, ako si žiaci z okolitých škôl mohli vyskúšať rôzne remeselné, či modernejšie techniky, sa o zábavu postarali deti zo Spojenej školy, mládež zo Základnej umeleckej školy a deti z Centra voľného času v Novej Bani. Po programe sa s nadšením mohli pustiť do rôznych zaujímavých techník. Mohli sme sledovať šikovné ruky p. Fialu a jeho malých hrnčiarskych pomocníkov, ďalej si mohli žiaci vyskúšať a aj ochutnať výborné slané oblátky pod vedením p. Gulliver, p. Červenáková sa postarala o servítkovú techniku aplikovanú na drevo a sklo, plstenie a rýchlosť rúk s veľkou ihlou nám predviedla p. Úškrtová, mäkké srdiečka ušité z lásky si mohli žiaci vyskúšať u p. Lalkovej a kameň a kov prepojila do krásnych príveskov p. Škvarková. Pani Macková a pani Mikušková prijali aj tento rok naše pozvanie a predviedli paličkovanie, o náramky priateľstva sa postarala p. Borošová a nemôže chýbať aj náš ďalší hosť p. Ďurta, ktorý predviedol prácu a výrobky z pedigu. Prepojenie dávnych tradícií a súčasnosti sa niesla celým dňom a môžeme len skonštatovať, že už teraz sa tešíme na ďalší ročník malého jarmoku „ NÁŠ DEŇ PRE VÁS“. Všetkým, ktorí prispeli k úspešnej organizácií srdečne ĎAKUJEME. 


 
 30. výročie spoločnosti MESTSKÉ LESY  Nová Baňa
 
8. septembra 2023 sa naša škola zúčastnila veľmi pekne zorganizovaného podujatia pri príležitosti 30. výročia spoločnosti Mestských Lesov v Novej Bani. Pripravili si pre žiakov štyri stanovištia v oblasti Kohútovo a Zvonička: sokoliarstvo, kde sme mohli vidieť nočné a denné dravé vtáky, ďalej poľovná kynológia, včelárstvo, či lesná pedagogika. 
Ďakujeme veľmi pekne za príjemne a náučne prežitý deň.